Titanik film müziği en az filmin kendisi kadar ünlüdür. Hatta belki de film, ününü başarsının yanısıra biraz da bu müziğe borçludur diyebiliriz.

Hem filmin hem de müziğin birbirini yükselttiği bir hikaye ile karşı karşıyayız. Evet, Titanik filmi tema müziğinin hikayesi ile şarkılar ve hikayeleri serimizi devam ettiriyoruz.

Yazan: Sadece Kadir

Titanik film müziğinin bestesi 2015 yılında kaybettiğimiz James Horner’a ait. Horner, karşımıza Brave Heart, Apollo 13 ve Alien gibi önemli filmlerin müziklerinde de çıkıyor. Titanik için Horner’dan filmin tema müziğinin bestelenmesi istendiğinde Horner sözler için Will Jennings’le çalışmak istiyor ve onun kapısını çalıyor. (Will Jennings, BB King, Eric Clapton gibi büyük sanatçılarla çalışmış önemli bir isim)

My Heart Will Go On

Horner, Jennings’i evinde ziyaret ediyor ve ona projeden bahsediyor, Titanik için bir şeyler yapar mısın diyor; ardından yazdığı tema müziğini dinletiyor. Jennings işe koyuluyor.

Rose karakteriyle bağlantı kurmak ve onun filmdeki hikayesine pararlel bir kurgu yaratmak isteyen Jennings, 100 yaşındaki Beatrice Wood isimli bir kadını kendine ilham kaynağı olarak seçiyor. Öyle ki Beatrice Wood 100 yaşında olmasına rağmen hayat dolu ve hala üreten bir sanatçı.

titanik film müziği rose

Beatrice’in hayata böylesine tutunduğunu gören Will Jennings, o meşhur söz buluyor: “My heart will go on”, “kalbim atmaya devam edecek”…

titanik film müziği beatrice wood

Celine Dion biraz kırılsa da şarkıyı okumayı kabul eder…

Şarkıyı okuması için 10’larca sanatçıyla denemeler yapılır. Hiçkimse yapımcıların içine sinmeyince son çare olarak Celine Dion’dan rica ederler. Celine Dion en son kendine gelinmiş olmasına biraz kırılır. Ama yine de şarkıyı okur. Film de şarkı da çok tutar. Hem film hem de şarkı çok büyük başarılar elde eder. Ödülleri siler süprür. Celine Dion’un kişisel kariyeri de bu başarı sayesinde ivmelenir. Öyle ki o yıl ki albümü 10 milyon satar.

Sinema tarihinin en tutkulu aşk hikayelerinden birini anlatan efsane bir film Titanik ve onu efsane yapan film müziğinin perde arkası hikayesine şöyle bir baktık. Şarkılar ve hikayeleri köşemizde yeni hikayelere yer vermeye devam edeceğiz.

Gitmeden… Belki bu yazılar da dikkatinizi çeker:

Write A Comment

Pinterest'te Paylaş