Şarkılar ile zaman tüneli konspetine hoş geldiniz 🙂 Burada tıpkı bir ortamda duyduğumuz bir kokuyla “o anlara” yaptığımız yolculuklar gibi duyduğumuz şarkılarla o ana gideceğiz.

Sahi kaç doğumlusunuz? Bakın şimdi önereceğim şarkılarla kendi ergenliğimin zirvelerine gideceğiz. ( ben 90’lıyım) acaba bu şarkılar sizin hayatınızın hangi dönemine denk geliyor?

Yazan: Sadece Kadir

İnternetin ilk viralleri – Fenomen şarkılar

İnternet, altın çağında (2000 – 2008) ülkemizde çok iyi müzisyenlerin yetişmesine zemin hazırladı ya da daha doğrusu onları bize ulaştırdı. Normalde ana akım medya dışında hiçbir şarkıcıdan haberimiz olamayacakken internet sayesinde çok güzel müzisyenler tanıdık. Bunlardan bazıları hala hayatımızda ( Oğuzhan Koç, Grup 84 vb) bazılarının ise esamesi okunmuyor ( İrem, kırık gitar vb).

Müziğin zaman tünelinde yolcuğumuz başlasın.

1 Numara – İrem – Hayalet Sevgilim

İrem şu anda Twetter fenomeni ve avukat olarak hayatına devam ediyor. O dönemler hepimizin mp3 çalarında veya telefonunda bu şarkı ile hayatımızdaydı.

şarkılar ilk fenomnelerŞarkı için türlü hikayeler yazıldı. Yok kız bunu ölen sevgilisine yapmış, ardından şarkıyı kaydedip intihar etmiş diye. Hayır İrem yaşıyor. Ama müzik yapmıyor 🙁

Şarkının böyle bir hikayesi olmadığı gibi burada İrem hayal et sevgilim diyor.

Hem albüm kaydını hem orijinal halini paylaşmak istiyorum.

İrem daha sonra Git isimli bir şarkı da yaptı. Ona klip de çekti. Albüm de yaptı fakat neden başarısız oldu? İşte onu da buradan okuyun.

2 Numara – Grup 84 – Ölürüm Hasretinle

şarkılar

Hacettepeliler ismiyle çıkan Grup 84, Ankara rock ekolünden geliyor. Ankara’dan sağlam rock gruplarının çıktığı bir dönemde demo cd satmak yerine şarkılarını internete koyan grup kısa sürede başarlı oldu. Bu başarı daha sonra doğru hamlelerle günümüze kadar da taşındı. 84 hala hayatımızda. Onları meşhur eden bu şarkıyı duyduğumuz an ise ilk günkü gibi aklımızda.

3 Numara – Gözlerime Çizdim Seni

O dönem çok sayıda ağlak şarkı vardı. Bunların hepsi “senin o gözlerin var ya” özentisi şarkılardı belki de. Gözlerime çizdim seni de onlardan bir tanesi. Çok efkarlı, çok güzel şarkıydı vesselam. Kırık gitar diye birine atfediliyor şarkı. Sahibini çok aradım ama bulamadım.

4 Numara – İrem Kölem Ol

Dayanamadım listeye bir İrem şarkısı daha koymak istedim. Bu şarkı beni alır götürürdü. Hala dinleyince çok farklı hisler duyarım. Sözlerin çok da ifade edebileceği bir şey değil fazla kasmadan şarkıyı aşağıya iliştireyim.

5 Numara – Bilmezdi Bir Daha

Muazzam bir şarkı. Arkadaşımdan bana mp3 listesi yapmasını istesmiştir. Yaptı bir cd içinde verdi. Şarkıları winamp’ta açtım. Bu şarkıya sıra geldi. Tam atlayacaktım ki daha girişinden beni kapmayı başardı.

Şarkılar ile zaman tüneli konsepti devam edecek. Şimdilik bu kadar. Diğer yazılarımız da ilgilinizi çekebilir.

Write A Comment

Pinterest'te Paylaş