O Ses Türkiye hayatımıza gireli ne kadar oldu bilmiyorum. Çok da bir önemi yok aslında; başlarda bu yarışmayı çok ciddiye alsam da son zamanlarda bir show olmanın hakkını fazlasıyla verdiğini düşünüyorum.

Jüriler tarafından ezbere yorumlanan performanslar, sahte hislerle “bana gel” denen yarışmacılar ve tabii ki hiçbir zaman yarışmanın çıkardığı şampiyonların bırakın müzikal kariyerine devam etmesini, ortalıkta bile gözükmemesi…

Ciddiye aldığım zamanlarda yarışmaya ben de katılmak istemiştim. Şimdi neredeyse bu showu takip etmiyorum bile.

Yazan: Sadece Kadir

O Ses Türkiye büyük bir yapım, arkasında dev bir ekip ve emek var. Yarışma eğlenceli de ama daha ciddi anlamda müzik konuşmak veya konuya daha ciddi yaklaşanlar için de bir yandan hafif kaçıyor. Keşke O Ses Türkiye dışında ciddiye alabilceğimiz başka yarışmalar da olsa. Her neyse bu bir show ve insanlar çok eğleniyor ve seviyor. Bunu bu gözle değerlendirmek gerektiğinin fazlasıyla farkındayım.

O Ses Türkiye Başvuru formu
O Ses Türkiye – Hadise

O Ses Türkiye’ye Nasıl Başvurulur?

Online bir form doldurarak başvurabiliyorsunuz. Bu linke tıklayarak forma ulaşabilirsiniz. Formda sosyal medya hesaplarınız, müzikle olan alakanız, profesyonel olarak müzikle ilgilenip ilgilenmediğiniz ve buna benzer sorular cevaplıyorsunuz.

Herkesin klasik hikayesidir “ailem/ arkadaşlarım ısrar etti öyle katıldım” derler. Bana da her ikisi ısrar edince katılmaya karar verdim. Formu doldurdum ve beklemeye başladım.

o Ses türkiye

O Ses Türkiye Başvuru Süreci Nasıl İşliyor?

Formu doldurduktan 2 gün sonra beni aradılar. Önce bir “yok ben gelmeyeyim” diyecek oldum ama sonra tamam seçmelere geliyorum dedim ve kaydımı onaylattım. Bana bir tarih verdiler. O tarihte söyledikleri otele gittim. Hikaye üniversiteyi bitirdiğim sene yani 2013 yılında Trabzon’da geçiyor.

Neyse, otele vardığımda millet kuyruk olmuş bir halde bekliyordu. Bir yerde listeye adını yazıyorsun. O sayede sıra numaran olmuş oluyor. O numara ile seni çağırıyorlar. Gidene kadar ne söylesem diye çok düşündüm. Türkü mü söylesem pop mu söylesem; yoksa içinde hem pes hem de tiz tonların olduğu bir şarkı mı seçsem. Maksadım ses aralığımı daha iyi hangi şarkı/türkü ile gösterebilirim.

Sonra o dönem kafayı taktığım bir Yonca Lodi şarkısında karar kıldım. Buna otelde seçmeden hemen önce değil de keşke günler öncesinden karar verseydim ve çalışsaydım.

O ses türkiye

Çağırdılar. İçeri girdim. En azından birkaç kişi bekliyordum karşımda. Ama kamera arkasında bir kız, elinde ajandası ile beni karşıladı. Kendini tanıt ve sonra şarkına gir dedi. Söyledim. Bence performansım fena değildi.

Sonra “biz size döneceğiz fakat 14 gün içinde dönmezsek anlayınki olmadı” dedi.

O Ses Türkiye ön elemesinde söylediğim şarkı

14 gün sonra dönmediler 🙂 Seçmeleri geçemediğime inanın üzülmedim. Sonra tekrar her sene bizimkiler ısrar etti ama katılmak istemedim. O Ses Türkiye’de bir anım olsun ve orda kendimi tanıtayım istiyorum. Kendi şarkımı çıkardım zira, o günden bugüne çok şey değişti. Şimdi katılmayı yeğlerim ama önce içimden gelmesi gerek. İşte böyle. Birgün elenmez de devam edebilirsem o aşamaları da sizlere aktarmayı çok isterim 🙂

Kendi şarkılarını spotify’a nasıl koyarsın?

Youtube’da beni takip edin.

Spotify’da beni dinleyin.

Write A Comment

Pinterest'te Paylaş