Kıraç Kerkük Zindanı – Neresinden başlasam bilemiyorum ama bir giriş yapmayı deneyelim. Kıraç’ın Cem Karaca hayranlığını bilenler bilir. Zamanında Cem Karaca ile tanışmış da kendisi. Sık sık Cem Karaca coverlerı yaptığını görürüz Kıraç’ın. Bundan en son nasibini alan da Kerkük Zindanı olmuş. Kıraç bu şarkıya bir de klip çekmiş. İşte konumuz o klip.

kıraç kerkük zindanı

Yazan: Sadece Kadir

Sanatçılar için siyasi duruş sergilemek veya gündeme ilişkin eserler vermek ya da açıklamalar yapmak bir seçimdir. Bu duruş kendilerini bağlar. Kıraç da son dönemlerde üst üste yaptığı bazı açıklamalarla gündeme gelmişti. Bana kalırsa verdiği eserlerle gündeme gelmesi daha doğru. Zira bahsini geçirdiğim klip incelemeye değer. Kerkük Zindan’ı isimli cover parça için çektiği klip bana bir yerlerden tanıdık geldi. Bu fikir devşirilirken telif ödendi mi, bu bir denk gelme mi, yoksa baya bir esinlenilmiş mi siz karar verin.

kıraç kerkük zindanı

Bir Kazak halk kahramanını anlatan orijinal şarkının klibinden bir hayli esinlenilmiş. Önce Er Turan-Türk kanı isimli şarkıyı izleteceğim size daha sonra da Kıraç’ın Kerkük Zindanı cover klibini.

Sahneler arasındaki benzerliğe çok şaşıracaksınız. Bu arada belirteyim Türk kanı klibine herhalde bir 5-6 yıl önce rastlamıştım. Kronolojik olarak Kıraç’ın şarkısı daha sonra geliyor.

Kıraç Kerkük Zindanı

Er Turan İsimsizler dizisinde de kullanılmış bir şarkı

Cem Karaca Kerkük Zindanı

Siz ne düşünüyorsunuz? Sizce bu iki iş birbirine benziyor mu? Ben sahneler arasındaki benzerliğin incelenmeye değer olduğunu düşünerek sizin görüşlerinize sunmak istedim.

Gtmeden… Belki bu yazılar da dikkatinizi çeker:

Write A Comment

Pinterest'te Paylaş