Kalimba nedir sorusu bir şekilde kalimba sesini duyan kalimbaya aşık olan ve kalimba fiyatları ya da kalimba satın al şeklinde araştırma yapanların cevabını en çok merak ettikleri soruların başında geliyor.

Yazan: Sadece Kadir

Kalimba Türkiye macerasına yıllar önce başladı diyebiliriz. Ülkemize geldiği günden bu yanda yükselen bir trend haline gelen kalimba pek çok kişi tarafında benimsendi ve insanlar onu severek çalıyor. Üstelik bu aleti hakkıyla çalanların sayısı günden güne artıyor.

Kalimba

Hal böyleyken internette kalimba fiyatları kendine bu enstrümanı satın almak isteyenlerin en çok merak ettiği konuların başında geliyor.

Başlamayı başaranlar ise kalimba notaları, kalimba şarkı notaları, kalimba nasıl çalınır ve kalimba nasıl akort edilir gibi konuları sıkça araştırıyor.

Bir diğer merak edilen konu ise kalimba çeşitleri. Maun ağacı kalimba mı yoksa bambu mu en iyisi? Kalimba markaları konusunda da pek çok soru işareti meraklılarının aklını kurcalıyor.

Youtube kanalımda müzik aletlerini anlattığım bölümde bu sorulara kapsamlıca cevap vermeye çalıştım. Umarım bu güzel hobiyi icra ederken bu video yol göstericiniz olur ve size kolaylık sağlar.

Kalimba videolu anlatım

Bu konuda daha önce yazdığım bu yazılar da ilginizi çekebilir:

Kalimba hakkında merak edilenler

Kalimba çalmak zor mu?

Kalimba nedir?

Kalimba sahibi olmanın avantajları

 1. Çalması çok kolay olduğu için müzik bilginiz olmasa bile öğrenmesi kolaydır.
 2. Nota yerleri çok basittir.
 3. Taşıması kolaydır.
 4. Akort etmesi kolaydır.
 5. Huzurlu bir sesi vardır.
 6. Dekoratif bir müzik aletidir. Durduğu yerin görüntüsünü iyileştirir.
 7. Ahşaptan yapıldığı için sağlığa zararlı bir yapıda değildir.
 8. El ergonomisine uygun imal edildiği için diğer enstrümanlarda olduğu gibi elinizi zorlamaz. Çalması rahattır.
 9. Fiyat aralığı çok uygundur.
 10. Çeşitli marka alternatifleri olduğu için bütçenizi zorlamadan da kaliteli ürünler bulabilirsiniz.
 11. Fiyatları ve modelleri Masterwork gibi yerli markalar sayesinde daha uyguna da bulabilirsiniz.

Alırken dikkat etmeniz gerekenler

 1. Güvenilir bir platform veya markadan satın almaya.
 2. Aldığınız ürünün ağaç kalitesine
 3. Üzerindeki çentiklerin sağlam yapıda olmasına.
 4. Aldığınızda akort çekici de içeren bir kalimba almaya.
 5. Mümkünse çantası olmasına

Dikkat etmenizde fayda vardır. Unutmayın ki bu mistik ve huzur veren müzik aleti size çok iyi bir arkadaş olacak. İster amatör bir müzisyen olun isterseniz de müzikle zaten ilgileniyor olun sizin için muhteşem bir seçim olacak.

Sadece Müzik’teki diğer yazılar da ilginizi çekebilir:

Kendi şarkılarını spotify’a nasıl koyarsın?

Youtube’da beni takip edin.

HAKKIMIZDA

Hakkımızda

Buraya yolu düşen herkese içten bir merhaba. Ben Sadece Kadir, müziği çok seven bunu hobi olarak yapmanın yanı sıra müzikle ilgili sürekli araştıran biriyim. Bu ilgi ve merakım sonucu öğrendiklerimi/biriktirdiklerimi bir platform kurarak sizinle paylaşmak istedim.

Sadece Müzik Nedir?

Burada Sadece Müzik konuşuyoruz. Enstrümanları keşfediyor, müzisyenlerin farklı yönlerine odaklanıyoruz. Müzik hakkında çeşitli araştırma ve makaleler ile ufkumuzu açıyoruz. Bazı konu başlıkları isimleri itibarıyla teknik konulamış gibi algılansa da aslında tüm konuları herkesin anlayabileceği ve üzerinde muhabbet çevirebileceği bir seviyeye tanımlıyoruz.

Özetle söylemek gerekirse; bu platformu kurmaktaki amacım bir müzisyenin veya bir müzikseverin müzik hakkında başvurabileceği kapsamlı bir yer yaratmak…

Örneğin bir enstrümanı merak ediyorsunuz; onun tarihçesini, özelliklerini, fiyatını nereden alabileceğinizi burada bulabilirsiniz. Buradaki tüm makaleler gerçek deneyim ve araştırmalara dayanıyor. Bir müzisyen veya müzikal bir konuda merak ettikleriniz için de sadecemuzik.info bir kaynak olmayı amaçlıyor.

Hedefim çok eğlenmeniz.
Site içerisinde gezdikçe göreceksiniz ki işi magezinel boyutundan tutun da teknik derinliklerine kadar irdelemişiz. Müzik üzerinde konuşulması, düşünülmesi ve çaba sarfedilmesi gereken bir sanat dalı. Dilerim burada keyifli vakit geçirip zaman zaman geri gelerek güncel neler eklenmiş bir göz gezdirirsiniz. Ve dilerim bu platformu çok seversiniz.

Şimdilik sadece ben varım. Tek başına araştırıyor, tek başıma yazıyor ve paylaşıyorum. Benim kalabalığım siz güzel okurlarsınız. Lakin burada yazmak isteyenlere de kapımın açık olduğunu belirtmek isterim. Yazar olmak isteyenler lütfen bana ulaşsın. İstekliliği ve yeteneği konusunda ikna olduğum tüm arkadaşlarıma söz veriyorum yazılarını burada seve seve yayınlarım.

Hakkımızda daha fazla şey öğrenmek isteyenler bizi yani aslında (şimdilik) beni youtube üzerinde bu link ile takip edebilir: https://www.youtube.com/channel/UCmgddnhXcMrjD2oxVOl8AZw?view_as=subscriber

Write A Comment

Pinterest'te Paylaş