Kalimba son dönemlerin en popüler müzik aletlerinden birisi. Bu popülaritenin sebebi kalimbanın kolay çalınabiliyor olmasının yanı sıra, otantik görüntüsü, mistik ve huzur veren sesi. Kalimba çalmak isteyenlerin akıllarında belli başlı soru işaretleri oluyor. Bu yazıda, kalimba çalan biri olarak sizler için bu sorular ve cevaplarını derlemeye çalıştım. Gelin başlayalım.

Yazan: Sadece Kadir

Kalimba öğrenmek kolay mı?

Kalimba öğrenmek zor mu diye sormak daha doğru sanırım. Neredeyse siz hiçbir şey yapmasanız bir kalimbadan doğru ses çıkar. Neye dokunsanız güzel ses veriri. Çünkü bu enstrüman sabit olarak do majör gamına ayarlı bir şekilde elinize ulaşır. Notalar uyumlu olarak dizildiği için çok kolay bir şekilde çalabilirsiniz.

Kalimba ile her şarkıyı çalabilir miyim?

Teknik olarak bu sorunun cevabı evet. Aöa öyle ha deyince çalamazsınız çünkü yukarıda da anlattığım gibi bu müzik aleti üzerinde do majör gamında dizili notalar. Çalmak isteğiniz şarkı do majör gamının dışında kalıyorsa kalimbanızı o şarkıya göre akort etmeniz gerekir.

Kalimba nasıl akort edilir?

Kalimbadan nasıl ses çıkar önce buna bakmamız gerekiyor. Ahşap bir kutu üzerine dizili metal çentikler sayesinde. Bu metal çentiklerin uzunluk ve kısalığı nota değerlerini belirler. İşte bu çubukları kısaltığp uzatarak akort işlemini yapmış olursunuz. Kalimbalara özel minik bir metal akort çekici vardır. Bu çekiç sayesinde akort işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

nda merak edilenler

Bambu kalimba mı maun kalimba mı daha iyi?

Bir müzik aleti yapılırken üretildiği bölgeye göre en kaliteli ağaçlar seçilerek bu yapılıyor. Her ne kadar kalimba artık lokal değil evrensel bir çalgı haline gelse de genelde bambu ve maun ağaçlarından yapıldığını görüyoruz. Yani ağaç tercihin pek de bir önemi kalmadı. Rezonansı yüksek temiz ses veren bir ağaç seçimi sizi fazlasıyla tatmin edecektir.

Genelde piyasadaki kalimbalar çinden geliyor. Çin yapımı bir bambu bir de maun kalimba deneme fırsatım oldu. Aralarındaki en bariz fark şuydu: Bambu daha parlak bir ses tonuna sahip. Maun kalimba ise üzerini boyamak dumunda kaldıklarından olsa gerek bambuya göre bir tık daha az parlak bir sese sahipti. Bana sorarsanız standart bir kalimba işinizi görecektir. Özellikle bir yerlerden başlamak isteyenler ağaç kalitesine fazla takılmasın. Alsın enstrümanını doya doya çalsın kendini geliştirsin.

kalimba hakkında merak edilenler

Kalimba parmak acıtır mı?

Evet youtube’daki kalimba tanıtım videomun altına böyle bir yorum gelmişti 🙂 Hiçbir müzik aleti size zarar verecek veya acı verecek şekilde tasarlanmaz. Keza kalimba da öyle başparmaklarınızın ucuyla çentikleri çekrek ses çıkartabiliyorsunuz ve bu acı veren bir eylem değil. Çok isteyenler başparmak tırnaklarını birazcık uzatarak tenleriyle teması azaltabilirler. Ama unutmayın fazla uzun tırnak da iyi değil. Çalarken hareketlerinizi kısıtlayabilir.

Tuş sayısı önemli mi?

Hayır efendim teknik olarak pek de önemli değil. Genelde standart olanları 17 tuşlu olsa da; 5 veya 7 tuşlu küçük kalimbalar olsa da 17 tuşun üzerinde komalı (ara sesleri verebilen) kalimbalar da mevcut. Bu komalı versiyonların güzelliği şu; ara sesler üzerinde hazır olduğu için kalimbayı sürekli akort etmek zorunda değilsiniz.

Daha renkli çalmak istesek ne yapmak gerek?

Öncelikle her gün parmak alıştırmalarınızı, gam çalışmalarınızı (do-re-mi-fa-sol-la-si-do ve geri do-si-la-sol-fa-mi-re-do) yapmalısınız. Sonrasında ise o gün hangi parçaya çalışmak istiyorsanız, o parçada kusursuz hale gelene kadar uğraşmalısınız.

Unutmadan küçük bir trik: Kalimbada wah sesi nasıl çıkarılır?

Bir notayı tınlatın, sonra hızlı bir başparmak hareketiyle enstrümanın ortasındaki büyük ses deliğinin üzerinde gezinin. Ses dalgalanacak ve güzel bir efekt yaratmış olacaksınız.

Videolu anlatım için buraya göz atabilir, daha fazlası için youtube kanalıma abone olabilirsiniz

Sadece Müzik’teki diğer yazılar da ilginizi çekebilir. Burası bir müzik içerik platformu. Burada hem müzisyenler için hem de müzikseverler için çok faydalı bilgiler, haberler ve makaleler bulabilirsiniz. Hatta dilerseniz yazar bile olabilirsiniz. Yazar olmak için bana ulaşabilirsiniz. Okumak için ise buyurun diğer yazıların bazıları

1 Comment

  1. Pingback: Kalimba Nedir? Kalimba hakkında videolu anlatım - Sadece Müzik

Write A Comment

Pinterest'te Paylaş