İlginç bir gelenek diye söze girsek de dünya, eski çağlarda insanların türlü geleneklerine ev sahipliği yaptı. Şimdi bile bu geleneklerin yenilerini inşa ediyoruz. Haberimiz bronz çağa ait. Detaylar aşağıda…

Yazan: Sadece Kadir

İlginç bir gelenek

İngiliz arkeologların yaptığı bir keşfe göre, milattan önce 3.000 ila 1.000 yılları arasında yaşandığı düşünülen bronz çağında insanlar ölülerini gömüp tamamen öylece bırakmak yerine, sonrasında ölülerinin kemiklerini saklayarak onları müzik aletlerine ve süs eşyalarına dönüştürüyor.

Maksat gelecek nesiller de tanısın

Arkeologlar, Bronz Çağı topluluklarının bu yöntemle birlikte toplumlarında yaşayan tanınmış insanlara dair hikayeleri gelecek nesillerle paylaştığını ve böylelikle toplumsal bir hafıza oluşturduklarını açıkladı.

ilginç bir gelenek

Önemli insanları onurlandırmanın yolu

Araştırma ekibi, İngiltere’de 4 bin 500 yıl öncesine dayanan Bronz Çağı keşiflerinde radyokarbon tarihleme ve CT taramaları kullandı.

Bulunan eserler arasında, sadece müzik aletleri yok. Kemiklerden oyularak yapılmış çok sayıda eşya, kalıntıların yakın topluluklar arasında ve nesiller boyunca tanınan bireyleri onurlandırmanın ve hatırlamanın somut bir yolu olarak kullanıldığını gösteriyor.

ilginç bir gelenek

Araştırma ölüm ritüellerine ışık tuttu

Araştırma sonuçlarını paylaşan ekipten Baş yazar Dr. Thomas Booth, modern toplumlarda da insanlara ait kalıntıların ‘özellikle güçlü nesneler’ olarak görüldüğünü ve Tunç Çağı’nda da aynı olduğunu söyledi.

Booth, “Ancak, ölülere bugün bizim için akıl almaz derecede ürkütücü bir biçimde müdahale ettiler.

Bronz Çağı insan kalıntılarının radyokarbon tarihlemesinden sonra, kişilerin öldükten önemli bir süre sonra gömüldüğünü gördük, bu da onların insan kalıntılarını saklama ve kullanma geleneğine sahip olduğunu gösteriyor.

İnsanlar, canlı veya kültürel hafıza içinde yaşamış kişilerin kalıntılarının küratörlüğünü yapmış gibi görünüyor” ifadelerini kullandı.

Uygulama aile üyeleriyle sınırlı değildi

Booth, insan kalıntılarından yapılan eşyaların, Bronz Çağı topluluklarında muhtemelen önemli bir rol oynayan veya iyi tanımlanmış bir ilişkileri olan insanlara saygı göstergesi olduğunu aktardı.

Diğer taraftan, kalıntıların sadece aile üyeleriyle sınırlı kalmadığını bir tüccar, bir arkadaş ve hatta bir düşman da ait olabileceğini belirtti.

Stonehenge’e aktarılan eserler var

Wiltshire kontluğundan alınan bir örneğin insan uyluk kemiğinden yapılmış bir müzik aleti olduğu ve yıllar sonra Stonehenge’e farklı birinin mezarlığına dahil edildiği aktarıldı.

Oyulmuş ve cilalanmış müzik aleti, taş ve bronz baltalar, kemik plaka, savunma dişleri ve törensel nesneler ile birlikte bulundu. Mezarın radyokarbon analizinde, söz konusu müzik aletinin, kişinin tanıdığı birine ait olduğunu gösterdi.

ilginç

Evlerde de sergilendi

Projenin baş araştırmacısı Profesör Joanna Bruck, ‘İnsan kemiği parçaları ölülerle birlikte mezar armağanı olarak dahil edilmiş olsa da, yaşayanların evlerinde de tutuldu’ dedi. Bruck, bunların ayrıca evlerin altına gömüldüğünü ve en önemlilerin daha sonra sergilendiğini bildirdi.

ilginç kemik müzik aleti

Sosyal kimlik boyutu

Çalışmanın yazarları, araştırmalarının Bronz Çağı’nda ölülere sadece cenaze töreni bağlamında rastlanmadığını, insan kalıntılarının düzenli olarak tutulduğunu ve kalıntıların yaşayanlar arasında dolaştığını ortaya koyduğunu belirterek, Britanya’daki toplulukların kendi sosyal kimliklerini yaratmak için yaşayan hafızanın kalıntılarıyla ilgilediklerini açıkladı.

Araştırmanın tüm bulguları, Antiquity dergisinde yayınlandı.

Haber kaynağı

Bu yazılar da ilginizi çekebilir

2 Comments

  1. Pingback: Kalimba Hakkında Merak Edilenler - Sadece Müzik

  2. Pingback: Kalimba Nedir? Kalimba hakkında videolu anlatım - Sadece Müzik

Write A Comment

Pinterest'te Paylaş