Geleneksel Türk müzik aleti dediğimiz zaman akla ilk onun isminin gelmesi ihtimali milyonda birdir sanırım. Çünkü biz onu çoktan Orta Asya steplerinde bıraktık. Unuttuk, yabancılaştık. Neden bahsediyorum? Ağız kopuzundan

Yazan: Sadece Kadir

İlk örneklerine eski Türk mezarlarında rastlanmış en kadim çalgılardan bir tanesi. Batıda ona jaw harp da diyorlar. Ardımızda bıraktık dedim ama Kırgızlar, Kazaklar, Türkmenler hala kullanıyor. Biz anadolu Türkleri onu unuttuk. Ağız kopuzu Orta Asya’da temir komus, komus, şan kopuz, şankavuz, çankavuz gibi isimlerle de anılıyor.

Batı ona jaw hap deniyor demiştim. Peki batıya nasıl geçti? Bu derin bir araştırma konusu hatta belki sağlam bir makale yazarak bu izi sürmek lazım ama bildiğim bir şey var. Batılılıar onu sanatlarına bizden daha fazla katmış.

geleneksel türk müzik aleti

Geleneksel Türk müzik aleti ağız kopuzu ile neler yapılıyor? İşte bu yazıda biraz bunu örnekleriyle size anlatmak istiyorum.

Aletin teknik yapısı ve detaylı bilgiler için daha önce yazış olduğum Türklerin dünyaya armağanı – ağız kopuzu nedir? isimli yazıma bir göz atın derim.

Batılılar sahiplendi demiştim ya ağız kopuzunu. Bakın mesela Winnie the pooh’taki tiger karakterinin zıplama efekti onunla yapılmış.

Tom ve Jerry’deki doinngg efektleri

Hababam sınıfı film müziğindeki o ses efekti

Bunların dışında yine dünyaca ünlü filmlerin soundtracklerinde de kullanıldı.

Ağız kopuzu ile ilgili örnekler bu şekilde uzar gider. Daha fazla örnek incelemek için youtube’da bu geleneksel Türk müzik aletini anlattığım videomu izlemeye sizi bekliyorum. Hatta şuraya iliştireyim 🙂

Umarım eğlendiniz ve bu içeriği beğendiniz. Diğer yazılar da ilginizi çekecektir 🙂

Kendi şarkılarını spotify’a nasıl koyarsın?

Youtube’da beni takip edin.

Write A Comment

Pinterest'te Paylaş