Frank Sinatra My Way, bir çoğumuzun ilk duyduğunda vurulduğu, çok sevdiği, etkilendiği ve ilham aldığı bir şarkı.

Sanatçı şarkıyı öyle etkileyici öyle içten söylemiş ki bu yorum karşısında etkilenmemek mümkün değil.

Sadece dinleyenleri değil farklı sanatçıları da ( Mesela bizde Athena) etkisi altına alan bu şarkı onu böylesine ünlü yapan kişi Frank Sinatra tarafından acaba pek de sevilmiyor muydu?

Yazan: Sadece Kadir

frank sinatra my way

My Way nasıl ortaya çıktı?

My way, orijinali Fransızca olan Comme d’habitude şarkısının üzerine İngilizce sözler yazılmasıyla ortaya çıkıyor.

Şarkı, orijinalinde eşinden yeni boşanmış bir adamın gündelik koşturmacalarını ve sıkıntılarını anlatıyor. Bu koşturmacaların aşkı nasıl öldürdüğünden dem vuruyor.

frank sinatra my way

Bu hikayenin my way’e dönüşmesi ise şu şekilde: Paul Anka bir Fransa seyahatinde şarkıyı duyuyor ve New York’a döndüğünde ise orijinal melodinin üzerine ilk hikayedekine benzer nitelikte bir hikaye kurgusu ile my way’in sözlerini yazıyor ve şarkıyı Frank Sinatra’ya veriyor.

Frank Sinatra ve My Way

Frank Sinatra şarkıyı başarılı bir şekilde icra ediyor ve birçok sanatçıya da bu şarkıyı söylemesinde ilham kaynağı oluyor.

Hal böyleyken Frank Sinatra My Way’i aslında pek sevmediğini Paul Anka’nın bu şarkıyı yapmakla popüler müziğe bir darbe vurduğunu söylüyor.

frank sinatra my way

“Sakız gibi yapıştı”

Geçtiğimiz yıllarda Frank Sinatra’nın kızı verdiği bir röportajda: “Babam my way’i aslında hiç sevmezdi. O şarkıyı resmen ayakkabısına yapışmış ve kurtulmak istediği bir sakız gibi görürdü” şeklinde konuşarak konuya dikkat çekmişti.

Ufak bir yorum

Bazen büyük sanatçılar yaptıkları diğer bütün güzel işleri gölgede bırakacak eserler çıkardığında ya da sadece tek bir şey ile akıllara gelir olduğunda tıpkı bu örnekte olduğu gibi kendilerini popüler kılan bu tarz eserlere gıcık olabiliyor.

Ben bu şarkının ayakkabıya yapışan sakız şeklinde muamele görmesini buna bağladım. Sizlerin düşüncesi nedir?

Yazımızın sonuna geldik. Eğlendiniz umarım. Gelin şimdi şarkıyla ilgili çeşitli örnekleri inceleyelim ve sessizce dağılalım 🙂

1 – Athena ( My way) Ben Böyleyim

2 – My Way Fransızca Orijinal Versiyon

3 – Frank Sinatra My Way

Bu yazıyı sevdiyseniz müzikle ilgili diğer yazılarımızı da sevebilirsiniz. Aşğıya bir bakın derim 🙂

Pinterest'te Paylaş