Film önerisi yapmak istedim sizlere. Biliyorsunuz ki bu platformda her şeye müzik filtresinden bakıyoruz. Sinema da bundan nasiplensin istedim. İlk film Vengo.

Yazan: Sadece Kadir

Müzikler mi film için filmler müzikleri için yapılır?

Bazı filmleri müzikleri ile ön plana çıkar. Müzikleriyle ölümsüz olurlar. Hatta benim de bu konuda bir zaafım var. Müzikleri çok iyi olan filmleri tekrar tekrar izlerim. Vengo öyle bir film ki sanki sırf müziklerinden ötürü çekilmiş gibi geliyor bana.

Filmde flamenko kültürünü derinlemesine görüyoruz. Hayatın sıkıntı ve dertleri ne olursa olsun flamenco ile dans etmek ve çalıp söylemek bu insanlar için büyük önem arz ediyor.

film önerisi vengo

Filmin konusu…

Başındaki kan davasıyla uğraşmak zorunda olan ve kızını kaybetmiş acılı bir baba, engelli yeğenini kanlılarından korumaya çalışırken bir yandan da acılarını flamenko partileriyle bastırmaya çalışıyor. Bir nevi yeğenine babalık ederken, onun engelinden dolayı yaşayamadığı tatları ona özel düzenlettiği partilerde ona yaşatmak istiyor. İkisinin de ortak bir acısı var. O acıyı da filmi izlediğinizde keşfetmenizi isterim…

Filmde flamenkonun insanların hayatındaki önemi ve rolünü görüyor müziğin onlara acılarını nasıl unutturduğuna tanık oluyoruz. Spoiler sularında fazla yüzmeden birkaç not ve ilginizi çekecek birkaç sahne bırakarak film önerisini tamamlamak istiyorum.

film önerisi vengo

Filmde ilgimi çeken bazı noktalar

 • İspanyol toplumunda Endülüs etkilerini derinden görüyoruz. Arabik ritimler, makamlar ve müzikal icra teknikleri flamenkoda yaşıyor.
 • İster paran olsun isterse olmasın flamenko partileri düzenleyip insanları eğlendirmek büyük bir prestij meselesi gibi gözüküyor.
 • Bir diğer tespitim NEY ile alakalı. Bilirsiniz NEY bizde neredeyse kutsal bir müzik aleti. Malum ney çalınmaz üflenir diye çıkışlar duyarsınız. Bizde dini ve tasavvufi bir figür olan ney filmin müziklerinde hareketli bir eşlik çalgısı olarak kullanılmış. Buna şaşırdım ve sendim doğrusu.
 • Vengo’da bir Türk müzisyenimiz de rol almış. Ünlü neyzenimiz Kudsi Ergüner’in bazı sahnelerde ney icrasını görüyoruz. Aşağıda görebilirsiniz.
 • Müzik yapmamnın ne kadarkolay oldğunu görüyoruz. Birkaç topuk vurma, alkış sesleri, ağaçların rüzgardan çıkardığı sesi dinleyerek müzik yapma gibi neredeyse kapı gıcırtısının bile flamenko ile sonladığı sahneler mevcut 🙂 Beni en çok cezbeden yaklaşımlar bunlardı.

Bir müzisyenseniz sinema sever veya müzik severseniz…

Vengo’da çok şey bulacaksınız. Müzisyenlere vizyon katacağına eminim. Müzikseverler ise flamenko bağlamında repertuarlarını genişletecekler. Vengo’da hüzünle, eğlencenin buruk bir harmanı ile demlenecek çok farklı diyarlarda farklı hislerinizle tanışırken bulacaksınız kendinizi.

Film 2000 yılında yapıldı. IMDB puanı 7.4

Film önerisi yazımı, Vego film müziklerinden favorilerimi sizlerle paylaşarak önerimi tamamlayayım.

Vego Filminin tamamını buradan izleyebilirsiniz – Vengo Full İzle

Konusu müzik olan farklı film önerileri ile ilerleyen zamanlarda devam edeceğiz. Belki bu sitedeki yazılar ilginizi çeker.

1- Cem Yılmaz nasıl bir müzisyen?

2- Muize Doktor Ali Vefa’nın bilmediğimiz yönü ne?

2 Comments

 1. Excellent post. Keep writing such kind of info on your site.

  Im really impressed by it.
  Hello there, You’ve performed a fantastic job. I will definitely
  digg it and in my view suggest to my friends.

  I am confident they will be benefited from this site.

  Also visit my homepage; CBD for Sale

 2. Pingback: Titanik film müziği nasıl yapıldı? My heart will go on... - Sadece Müzik

Write A Comment

Pinterest'te Paylaş