Autotune son dönemlerde özellikle fenomenlerin şarkı çıkarmaya başmasıyla birlikte sıkça duyduğumuz bir ses efekti. Aslında müzik piyasasında hep vardı fakat son dönemlerde perde arkasından sahne üzerine doğru kocaman adımlar attı. Artık bir sır olmaktan çıkıp bir sektör standardı halini aldı. Melodine kadar ince işçilik gerektirmeyen ve daha suni duyulan bu efekti ve bu efektle şarkı yapan fenomenleri ele alacağız bu yazıda.

Yazan: Sadece Kadir

Autotune nedir?

Autotune müzik prodüksiyonunda vokal işleme aşamasında kullanılan tekniklerden bir tanesidir. Vokalist eğer şarkıyı doğru bir tondan söylemediyse/söyleyemediyse bu efekt aracılığıyla sese makyaj yapılır ve olması gerektiği gibi çıkması sağlanır.

Doğal bir sese bir yazılımla müdahale edildiği için ve zaman zaman robotik bir sesmiş gibi de duyulduğu olur.

Son dönemlerde özellikle trap müzikte fazlaca kullanıldığını ve müzikseverlerin bu efekte ayrı bir ilgi duyduğunu görüyoruz. Artık bu efektin olduğu şarkılar özellikle talep ediliyor.

autotune

Kısacası autotune kendisine dinleyicileri bir hayli alıştırdı ve kendi kitlesini yarattı. Adeta bir sektör standardı haline geldi. Modası bir gün geçer mi? Elbette. Peki ne zaman? İşte o kısmını kestirmek zor. Çünkü autotune müzik yapımcılarının ve amatör müzisyenlerin işini de kolaylaştıran bir efekt.

Aslında kusurları örtmek üzere iyi niyetlerle literatüre kazadırılmış olsa da gelişen teknoloji sayesinde diğer etkenlerle de birleşince autotune kalitesiz yapımların da önünü bir hayli açtı. Hakkıyla kullananlar var elbette: Ezhel, Anıl Piyancı, Reynmen, Ben Fero vb birçok isim bu efekti dozunda ve yerinde kullanıyor. Benim bu yazıda yer vermek istediklerim biraz kötü örnekler üzerine olacak. Gelin birlikte autotune dezlizlerine dalalım. Önce nasıl yapıldığına bakalım, sonra da birkaç örnek inceleyelim.

autotune

Autotune Nasıl Yapılır – FL Studio Autotune Nasıl Yapılır?

FL Studio özellikle rap, trap müzik, EDM ve çeşitli elektronik alt yapılı müzik üreticilerinin kullanmayı sevdiği bir program. Autotune yapmak FL Studio üzerinde hayli kolay. Yapmanız gereken tek şey; bu efekti vermek istediğiniz sesi gönderdiğiniz kanalda bir Pitcher plug-in’i açmak. Aşağıya bir anlatım videosu iliştiriyorum:

Ben burada FL Studio üzerinden örnek verdim. Fakat her müzik kayıt programı kendine özgü farklı isimlerde plug-in’lerle bu efekti verme imkanı tanıyor. Yukarıda da dediğim gibi resmen sektör standardı haline gelen bir efekt olduğu için ulaşması ve yapması çok kolay.

Autune olayının suyu çıkmadı mı sizce de?

Son dönemlerde müzik yapmak çok kolaylaştı. Çünkü nasıl yapılabileceği keşfedildi. Orta seviye bir bilgisayar, bir ses kartı, kondenser bir mikrofon ve bir müzik kayıt programı… Gerisi sizin bu konuda hedeflediğiniz kaliteye ve bu doğrultuda emeğinize bağlı. Aslında suç autotune’dan çok eskiden olduğu gibi şimdi de gücü elinde bulunduranlarda.

Biraz daha açmak gerekirse, eskiden müzik konusunda otorite olmasa da parası olan prodüktörler müzisyenleri dilediği gibi kullanıyor ve onların vizyonları müzik dünyasını şekillendiriyordu. Şimdi bir müzisyenin müzik yapmak için paraya ihtiyacı yok ama bir kitleye, kendini tanıtmaya, kısacası ünlü olmuş olmaya ihtiyacı var. İşte orada da günümüzde sahne fenomenlere kalmış durumda.

autotune

Zaten kitle elde hazır (ki evet kolay kazanılmıyor o aşamadaki emeklerine saygısızlık etmek istemem asla), ve eldeki bu hazır kitle siz ne yaparsanız yapın tüketiyor… Ne kalıyor geri? Onlara bir şeyler vermek. Yaz popüler caps olmuş bir kaç söz, bas autotune’u dolu veya boş konuş, arkaya da birkaç trap beat zili…

Tırt tırt tırt tırt. İşte o zilden çıkan sesler kadar tırt bazen yapılan işler. Dilerim bir gün gerçek uzmanlık alanı müzik olmayanlar müzik yapmaz. Ya da yaparsa hakkını gerçekten vermeye çalışır. Aşağıdaki örnekleri malesef beni hayal kırıklığına uğrattığı için paylaşıyorum. Bilmem sizler neler düşünürsünüz…

Taha Duymaz Alayına Caz

Yaptığı yemek videoları ve yediği madur edebiyatı linçlerinden sonra büyük bir kitle toplayan Taha Duyma Alayına Caz isimli bir parça çıkardı. Bol bol autotune kadar klipteki ses ve görüntü senkronsuzluğu bu işe ne kadar özenilmediğini kanıtlar nitelikte.

Taha Duymaz Alayına Caz Sözleri

Karşıma çıkma gücün yok aslan
Denese de güldüğü tepsiye toslar
Yapılacak işler açılacak kartlar
Sonunu görmediğim uzun bi yol var
Korkunu görüyorum istersen kaç bak
Kötü yorum atanların hepsi de şokta
Yaşanacak ilanları bir bir pasla
Karşına dikilirim ani ofansla
Konuş dur anca bla bla
Sonra da sataş ona buna
Sonra bana uğra bi ara
Öğreteyim bu işi sana
Çok çok sarfettim efor
Emeğime saygın yoksa defol
Bu yolda çok şey kaybettim
Bunu anlamanız bak baya bi zor
Ailem için okulumu bıraktım,
Görünüşe göre mutluluk uzaktı.
Dağları izleyip hayal kurardım
Sanırım sonunda bunu da başardım.
Konuş dur anca bla bla
Sonra da sataş ona buna
Sonra bana uğra bi ara
Öğreteyim bu işi sana

Görüldüğü üzere ezbere işler bunlar üzerine çok da konuşmaya gerek yok. Bir diğeri ile devam edelim. Sıradaki isim Ali Biçim ve Mesutcan Tomay videolarına sık sık konuk olan Rıdvan Abi. Orda da yine videoalarda çıkan espriler referans alınarak şarkı sözleri yazılmış.

Rıdvan Abi Ali Nerelisin Şarkı Sözleri

Sıcak sıcak patates
Tuzla tuzla ye beni patates
Patates patates
Patetes, napıyon lan
Patates, napıyon lan

Yalnız damsız almıyoruz beyefendi yoksa ağır yıpratırız sizi
Hayırdır oğlum, napıyon lan
Napıyon lan napıyon lan napıyon lan
Rıdvan abi nerelisin?
Niğdeliyim
Niğdenin nesi meşhur?
Sabah akşam patates (Sıcak sıcak patates)
Patetes, Napıyon lan Patetes,
Napıyon lan Patetes,
Napıyon lan Patetes,
Napıyon lan

Bol bol autotune… 🙂 Mesut Can Tomay ve Ali Biçim Rıdvan Abi’ye eşlik ediyor. Şarkı baştan sona kendi kitlelerinin anlayabileceği donelerle sürüp gidiyor. E onlara da kitleleri yeter zaten. Milyon izlenmelere sahipler. Bu şarkıların eminim ki devamı gelecek. Ali Biçim’den söz etmişken kendisi de karantina döneminde bir şarkı yapmıştı. Fikrimi sorarsanız orada ben bir özen hissettim ama yine de diğerleriyle aynı amaçları taşıyan bir şarkı.

Ali Biçim Yanmayalım mı Ertan şarkı sözleri

[Intro] Ulan beess Ivjj ıvjj
[Verse] Sokağa çıkamıyorum (sokak)
Gacıya yazamıyorum (gacı)
Evde deliriyorum (evde)
Berkcan’ı arıyorum
Açmıyo açmıyo
Deliricem
Açmıyo açmıyo (Açmıyo)
Deliricem Açmıyo skrr-skrr
[Pre-Chorus]
Merhaba Berkcan şarjım az I-ııh
Dışardayım
Fenalardayım
Kanka ne diycem kartım evde kaldı (kart kart)
Gacıyla buluşucam bu akşam yanıcam
Ba-babana bu gece bi cepbank yapsan
[Chorus]x2
Sokaklar boş herkes karantina
Ama biz yanmayalım mı Ertan?
Evde kal hiç dışarı çıkma
Gel bu gece yanmayalım mı Ertan?

Şimdi Ali Biçim ve tayfasını bir kenara bırakıp survivor adasına uzanıyoruz, ya da masterchef mi desem? Yok yok evlilik programları, yemekteyiz? Kim olduğunu zaten anladınız bum Yasin. O da hemen survivor sonrası bol autotune’lu şarkısı ile müzik piyasasındaki yerini aldı.

Gerçekten zevkle dinleyebilenleri tebrik ediyor ve şarkının sözlerini buraya iliştiriyorum.

Yasin Obuz Survivor Yasin Ala Şarkı Sözleri

Ala dara düşmem daha
Ayık ol zamana gelemem ben zara zora
Ala dara düşmem daha
Ayık ol zamana gelemem ben zara zoraKafanda hızlı bir mermi gibiyim
Sana baktığımda şeker kız candy gibisin
Bana isyan ettiren vergi gibisin
Ama kalkınca perdesi gel pisi pisiDiye çağırırım yanıma kafadan düz kontaklar
Bana yetişmek için fazlasıyla hantallar
Direk megawatsınız bence büyük kampanya
Kızım senin kadar sıcak değil AntalyaYanar ara sıra yara tara para zaman için düşme dara
Kara haram para moda sar gir
Para bizim ekip önde açık ara
Size boş kumbara
Anlat derdini duvara
İnsan beşer durmaz şaşar
Hata yapar üçer beşer
King tayfa bu ezer geçer
Durmam zaman geçer
Aklım derki zoru başar
Hainliğe sabrım taşar, sabrım taşar
Demet abla sizi aşarAla dara düşmem daha
Ayık ol zamana…

Bu kadarı yeterli sanırım. Autotune’un ülkemiz fenomenleri ile imtihanı elbette devam edecek. Çünkü youtube izlenmeleri, spotify dinlenme rakamları, sponsorlu iş birlikleri derken burada iyi para var.

Son sözüm kendi müziğini yapan veya yapmak isteyenelere. İşte piyasanın hali bu. Lütfen üretin. Lütfen üretelim ve bir şekilde güzel ve iyi müziğe sahip çıkalım.

İlginizi çekebilecek diğer yazılar:

Write A Comment

Pinterest'te Paylaş